ładowanie

Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie
Strona na której jesteś jest oficjalną i jedyną stroną Parafii Św. Marcina Biskupa w Mogilnie.
Informujemy, że wszystkie dane które są opublikowane na parafialnej stronie internetowej, są umieszczane wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych, albo na podstawie prawa.

Wizytacja w Mogilnie

Jednym z bardzo ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest – przewidziana w prawie Kościoła – wizytacja kanoniczna przeprowadzana przez Ordynariusza diecezji lub w Jego imieniu. W naszej parafii taka wizytacja odbędzie się w najbliższy weekend 9-10 września.   Jest ona czasem nie tylko sprawdzania, ale przede wszystkim okazją do spotkań z wiernymi, czasem umacniania ich wiary i wskazywania drogi na przyszłość.

Wizytacja biskupia w diecezjach należy do bardzo starożytnych praktyk, a jej potrzebę oficjalnie wyeksponował Sobór Trydencki (1545-1563). Instytucja wizytacji kanonicznej została wpisana przez prawodawcę kościelnego do ścisłych obowiązków biskupa diecezjalnego, w myśl których został on zobowiązany do wizytowania każdego roku swojej diecezji, tak w całości lub w części, aby przynajmniej w ciągu pięciu lat zwizytował wszystkie parafie, a więc całą diecezję (kan. 396§1). Warto zauważyć, że biskup diecezjalny ten prawny obowiązek może wykonać osobiście, może skorzystać z posługi biskupa pomocniczego, który jest wikariuszem generalnym lub biskupim, a także może zlecić ten obowiązek wybranemu kapłanowi (kan. 396§1).

Dobrze jest pamiętać, że wizytacja kanoniczna jest również czynnością apostolską biskupa. Okolicznościowe posługiwanie biskupa daje mu wyjątkową możliwość utrzymywania osobistych kontaktów z duchowieństwem i wiernymi. Biskup może się bezpośrednio przekonać o skuteczności realizowania jego planów duszpasterskich. Wizytacja stwarza dobrą okazję do odkrywania Kościoła w całej głębi, obecności w Nim Jezusa Chrystusa, jak również umocnienia kapłanów i wiernych. Może też służyć do wypowiedzenia braterskich upomnień, w imię budowania jedności wiary całej wspólnoty eklezjalnej.

Utrwalona już praktyka wizytacji pasterskiej może obejmować następujące czynności liturgiczne i paraliturgiczne biskupa, a mianowicie:

  • Wysłuchanie sprawozdania proboszcza o stanie wspólnoty parafialnej. Proboszcz powinien wskazać na aktualny stan parafii, kondycję wiary i moralności, sukcesy i niedomagania wspólnoty.
  • Odprawienie Mszy Świętej i wygłoszenie Słowa Bożego.
  • Spotkanie z katechizowanymi w parafii: dzieci przedszkolne i szkolne.
  • Indywidualne spotkania biskupa z proboszczem, wikariuszami czy też duchownymi zatrudnionymi w parafii, jak również z osobami konsekrowanymi pracującymi w parafii.
  • Spotkania z radami parafii, grupami parafialnymi i stowarzyszeniami, grupami parafian (np. z nauczycielami itp.), czy też z duszpasterskimi wspólnotami.
  • Odwiedzanie chorych w domach, szpitalu lub przewodniczenie Mszy Świętej z uroczystą celebracją sakramentu chorych oraz okazyjne spotkanie z członkami Parafialnej Caritas.
  • Spotkanie biskupa z indywidualnymi wiernymi świeckimi, którzy pragną osobistego kontaktu z pasterzem diecezji.

tekst ks. prof. Wiesław Wenz, opr. Sylwia Janiszewska


Naszą parafię odwiedzi ks. bp Leszek Leszkiewicz. Urodził się on 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Egzamin dojrzałości zdał w 1989 roku. W tym samym roku wstąpił do WSD w Tarnowie. Jako diakon odbył roczną praktykę duszpasterską w Tarnowie-Krzyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1996 roku. Następnie pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Później przygotowywał się do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W 2001 roku wyjechał do Ekwadoru, gdzie pracował do 2006 roku. Po powrocie - do 2009 roku - studiował misjologię w Rzymie. Przez rok był wicedyrektorem Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Od 2010 roku był prefektem WSD w Tarnowie. 28 marca 2015 roku został proboszczem parafii św. Mikołaja w Bochni i jednocześnie kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. W tym samym roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Matki Bożej Różańcowej przy bocheńskim sanktuarium i wybrany prepozytem tejże kapituły.

bp_leszek

19 grudnia 2015 roku Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Bossa.


 Akt wiary pozwala wejść, niczym przez otwarte okno, światłu słowa Chrystusa w nasze dusze i wnosi w nas Jego duchową obecność. (Paweł VI)

Wizytacja biskupia jest wyjątkowym wydarzeniem. Prośmy Boga, aby dotknął nas swoją łaską i odnowił nasze życie. Tak zaplanujmy nasz czas, aby móc wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu, aby dać świadectwo naszej przynależności do Chrystusa.


PLAN WIZYTACJI W NASZEJ PARAFII:

Sobota - 09.09.

  • Godzina 1700 - spotkanie z LSO, DSM-em i Kołem Misyjnym.
  • Po Mszy św. - spotkanie z członkami wszystkich Róż Różańcowych – dziecięcych, młodzieżowych, rodziców i starszych i należącymi do Margaretek, a następnie spotkanie z młodzieżą z grupy młodzieżowej, zespołu muzycznego i Teatru Dabar.

Niedziela- 10.09.

  • Po Mszy św. o godz. 700 - spotkanie z Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii św.
  • O 840 - spotkanie z członkiniami Caritasu.
  • Po mszy św. o 900 - spotkanie z członkami Rady Parafialnej, a następnie z Orkiestrą.
  • Po obiedzie- odwiedziny w kaplicy w Koniuszowej, Posadowej, w DPS-ie i na cmentarzu.

opr. Sylwia Janiszewska


Foto: tarnow.gosc.pl

do_gory